Burhaniye’de  Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıldönümü kutlamaları İlçemiz Kaymakamı  Sayın Hüseyin ÖNER’in makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Kaymakamız Hüseyin ÖNER   tebrikleri kabul ettikten sonra hükümet konağı toplantı salonunda tebrikata katılanlar ile bir süre sohbet ettiler.
     Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına Cumhuriyet Meydanında devam edildi. İlçemiz Kaymakamı Sayın Hüseyin ÖNER  , Garnizon Komutanı Top. Bnb.  Münir ERTURAN ve  Belediye Başkanı Necdet UYSAL ile birlikte  programa  katılanların ve halkın bayramını kutlamaların ardından saygı duruşu   ve istiklal marşı okundu. Kaymakam  Sayın  Hüseyin ÖNER   günün anlam ve önemine yönelik konuşmasında ; ‘’Değerli Konuklar, Kıymetli Burhaniyeliler,
     Cumhuriyetimizin 94. Kuruluş yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanı içindeyiz.
     Bugün bizi bölgemizin en güçlü devleti haline getiren Cumhuriyet, her şeyden önce büyük Türk Milletinin kahramanlıklarıyla ve fedakârlıklarıyla yaratılan eşsiz bir destanı ifade eder.
     Bu büyük varoluş mücadelesinin sonuçlanması, tarihindeki en büyük zihniyet ve hukuk değişimlerinden birinin gerçekleştirilmesini de mümkün kılmış, ülkeyi yönetme hakkı millete verilmiştir.
     1920 'li yıllara bakıldığında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde var gücüyle kurtuluş mücadelesi veren, kaynakları hızla tükenmiş olan milletimizin, ülkemizin imkânlarının son derece yetersiz olduğu hatırlanacaktır. Buna karşılık büyük bir milli şuur ile gayret gösteren Türk Milleti ve Anadolu insanı sayesinde, Türkiye’miz, tahminlerin üstünde bir gelişme ve kalkınma göstermiştir. En önemlisi memleketimiz bu gelişme ve kalkınma çabalarını demokrasi içinde sürdürmüş, hâkimiyetin kayıtsız ve şartsız milletin olduğu ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihli hain darbe girişiminde milletimizin göstermiş olduğu kahramanlık destanı milletimizin bu değerlere ne kadar inandığının en güzel örneği olmuştur. Türk Milleti her siyasi görüşten ve inanıştan kenetlenmiş, bir araya gelmiş, iradesine sahip çıkmış ve anahtarı ehline, milletin temsilcilerine teslim etmiştir.
    Ülkemizi bölmeye, milli birliğimizi bozmaya yönelik bir takım dış mihrakların desteklediği her türlü hain girişimleri de milletimizin azmi ve bir birine olan sevgi ve dayanışma duygusu ortadan kaldırmıştır.
     Cumhuriyet tarihimizin gurur verici başarıları bu zeminde elde edilmiş, geleceğin Türkiye'si de bu doğrultuda çağdaş uygarlığa katkıda bulunmaya devam edecektir. Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasında olmayı hedefleyen, bölgesinde iş birliğine ve sözüne güvenilen istikrar örneği bir güç olmak isteyen devletimiz, kendi kardeşleri için büyük ağabey, temsil ettiği medeniyet içinde örnek bir demokratik Cumhuriyet olarak algılanmaktadır.
  Sevgili Gençler, Sevgili Öğrenciler;
    Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal ATATÜRK, "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz." Sözü ile Cumhuriyetimizi gençliğe emanet etmiştir. Sizlerin de bu büyük emanetin değerini bileceğinize ve ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkması için gerekli çabayı, vatanseverliği ve sorumluluğu göstereceğinize inanıyorum. Sizlerin vatanına, milletine, manevi değerlerine bağlı} çağdaş ve hür düşünceli, eğitilmiş insanlar olarak yetiştirildiğinizi görmek bu milletin en büyük idealidir.
    Değerli Konuklar, Sevgili Burhaniyeliler,
    Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan, milli birlik ve bütünlüğünü daima her şeyin üstünde tutan Türk Milletinin, eşsiz vatanseverlik duygusu sayesinde ilelebet var olacağına inanıyor, Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha coşkuyla kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum’’ dedi.
 
   Öğrencilerin günün anlam ve önemi ile ilgili okuduğu şiirlerin ardından Belediye Gençlik Merkezi öğrencileri halk oyunları gösterileri sunuldu. İlçemiz Okullarında yapılan 29 ekim Cumhuriyet Bayramı konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri başta Kaymakamımız Hüseyin ÖNER olmak üzere   Belediye Başkanı Necdet UYSAL ve Garnizon Komutanı Top. Bnb.  Münir ERTURAN tarafından verildi. Öğrenciler, Öğretmenler , askeri birlikler , sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı tören kortejinin merasim geçişiyle birlikte gündüz programı sona erdi.
   Akşam Saat 19.00 da  öğrencilerin ve halkımızın katılımı ile  İlçe Halk Kütüphanesi eski binası önünden  Cumhuriyet Meydanına kadar olan güzergahta  cumhuriyet yürüyüşü yapılacak.